Jak dbać o pistolet lakierniczy – proste kroki skutecznej pielęgnacji 0
Jak dbać o pistolet lakierniczy – proste kroki skutecznej pielęgnacji

W każdym warsztacie blacharsko-lakierniczym możemy znaleźć wysokiej jakości narzędzia niezbędne do pracy, a rynek produktów przeznaczony do napraw lakierniczych wciąż się powiększa, jednak cały czas głównym elementem wyposażenia jest pistolet lakierniczy. Ten profesjonalny sprzęt ułatwia pracę oraz pozwala na dokładne i szybkie pokrycie lakierem powierzchni – ciężko znaleźć za niego zastępstwo! Pojawia się on także częściej w przydomowych garażach. Podstawą wydaje się opanowanie obsługi narzędzia, ale równie ważna jest nauka prawidłowej pielęgnacji i konserwacji tego sprzętu. Często słyszy się, że wystarczy przeczyścić go rozpuszczalnikiem, ale czy to nie za mało? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak odpowiednio dbać o pistolet lakierniczy.


Do czego może doprowadzić nieodpowiednie czyszczenie pistoletu?

Warto wspomnieć o konsekwencjach nieprawidłowej pielęgnacji pistoletu lakierniczego, które nie są tak błahe, jak mogłoby się wydawać. Oczywistą kwestią jest zatkanie kanałów powietrza przez poprzednią, zaschniętą zawartość zbiornika. Zabrudzony pistolet może działać gorzej i nierównomiernie pokrywać powierzchnię poprzez zmniejszony natrysk. Resztki zaschniętego produktu mogą także wydostać się z pistoletu i zabrudzić nową pracę. Często występuje również sytuacja, kiedy zza iglicy zaczyna kapać zaaplikowana ciecz.

Czyszczenie pistoletu po lakierowaniu

Sposób czyszczenia pistoletu lakierniczego może różnić się w zależności od cech materiału, z jakiego jest wykonany. Najczęściej używanymi produktami są:

  • specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia pistoletów lakierniczych,
  • rozpuszczalnik.

Przede wszystkim pistolet należy wyczyścić od razu po zakończeniu prac – dużo trudniejsze będzie bowiem pozbycie się zaschniętego lakieru. Po opróżnieniu zbiornika z farby należy wlać do niego środek czyszczący oraz nacisnąć spust pistoletu i trzymać do momentu, kiedy zobaczymy, że po lakierze nie został ślad. W ten sposób resztki farby zostaną wypłukane, a urządzenie będzie gotowe do dalszego czyszczenia. Kolejny krok to demontaż sprzętu na części. Mocząc całość w detergencie, możemy uszkodzić elementy narzędzia, które nie powinny mieć kontaktu z tak silnymi środkami – obniżymy wtedy jakość uszczelnień i wypłuczemy środek smarny. Warto również wspomnieć o specjalnych zestawach do czyszczenia pistoletów, zawierających specjalne, cienkie i niezawierające silikonu szczotki, które w przeciwieństwie do tych drucianych nie narobią szkód. W kompletach często można znaleźć także pędzle, którymi omieciemy resztę elementów pistoletu. Wyczyszczone części można dodatkowo przedmuchać sprężonym powietrzem. Środki do czyszczenia lakieru mogą być dla nas bardzo szkodliwe, dlatego wszystkie czynności powinny być przeprowadzone w wentylowanym pomieszczeniu, z uwzględnieniem odpowiedniej odzieży ochronnej i rękawic.

Konserwacja pistoletu lakierniczego

Najważniejszą kwestią jest regularne sprawdzanie, w jakim stanie jest pistolet. Podczas kontroli należy zwrócić uwagę na stan uszczelek, a także elementy takie jak chociażby iglica, gwint śruby czy tłoczek powietrza – powinny być one smarowane tłustymi, bezkwasowymi środkami. Zapobiegnie to rdzewieniu często czyszczonego narzędzia. Istotne jest również odpowiednie przechowywanie pistoletu – nawet najbardziej zadbany, ale przechowywany w złych warunkach, może ulec zniszczeniu. Miejsce to musi być suche, a sprzęt powinien być czysty.

Inwestując w porządny pistolet lakierniczy, szczególnie kiedy stanowi źródło zarobku i jest najważniejszym elementem wyposażenia warsztatu, warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację – im bardziej zadbany sprzęt, tym lepsza jakość naszej pracy. Czyszczenie i zabezpieczanie sprzętu po każdym użyciu znacznie zminimalizuje ryzyko uszkodzenia, a stosowanie przedstawionych przez nas wskazówek sprawi, że długotrwała skuteczność pistoletu będzie gwarantowana!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl