Po jakim czasie można nałożyć lakier bezbarwny w sprayu na samochód? 0
Po jakim czasie można nałożyć lakier bezbarwny w sprayu na samochód?

Zastanawiasz się, jak zadbać o auto? Odkryj, po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny w sprayu! Czemu to tak ważne? Dobór odpowiedniego czasu aplikacji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanego efektu. W tym artykule omówimy optymalny czas nakładania lakieru bezbarwnego w sprayu, uwzględniając różne czynniki wpływające na jakość i trwałość końcowego wykończenia. Zapraszamy do lektury!

Przygotowanie powierzchni przed nakładaniem lakieru samochodowego

Zanim wyjaśnimy, po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny na bazę, warto przyjrzeć się temu produktowi z bliska. Czym jest i dlaczego się go stosuje? Lakier bezbarwny (klar) jest wykorzystywany do ochrony i wykończenia powierzchni. Stosowany jest do miejscowych napraw blacharsko-lakierniczych czy też do odświeżenia lakieru. To najważniejsza powłoka lakiernicza, używana na końcowym etapie lakierowania, która z jednej strony chroni auto przed zarysowaniami, a z drugiej decyduje o końcowym wyglądzie samochodu – nadaj mu połysku. Lakiery bezbarwne samochodowe aplikujemy na lakier bazowy. Co istotne obowiązujące przepisy wymagają stosowanie lakierów o niskiej zawartości Lotnych Związków Organicznych.

By uzyskać na karoserii pożądany efekt, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak to zrobić?

  • Na starcie warto oczyścić podłoże z kurzu i innych zanieczyszczeń oraz zabezpieczyć powierzchnie, które nie mają być lakierowane.
  • Następnie należy zmatowić powierzchnię auta, by zapewnić odpowiednią przyczepność lakieru bazowego. Czynność tę wykonuje się przy pomocy szlifowania papierem ściernym o odpowiedniej gradacji.
  • Przed aplikacją klaru należy nałożyć lakier bazowy. Jeśli planujesz nałożyć lakier HS (High Solid) i VHS (Very High Solid) bazą powinien być lakier wodorozcieńczalny, natomiast w przypadku klaru LS, MS, HS jak i VHS doskonale sprawdzi się baza konwencjonalna.
  • Przed aplikacją lakieru warto także wykonać test na niewielkiej powierzchni np. na dolnej części drzwi lub na wnętrzu klapy bagażnika. Dzięki temu upewnisz się, że wszystko działa zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny w sprayu?

W tym momencie warto zaznaczyć, że przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy lakierniczej, zawsze warto zapoznać się z instrukcjami i zaleceniami producenta danego produktu. Dzięki temu uzyskasz najlepsze efekty i unikniesz ewentualnych problemów. Istnieją jednak ogólne zasady, które sprawdzają się w przypadku każdego produktu. Lakiery samochodowe bezbarwne są ostatnią powłoką lakierniczą, dlatego tak ważne jest, by były zaaplikowane w odpowiedni sposób. Można nakładać je na mokro, na sucho lub na półmokro.

Po jakim czasie nakładać lakier na podkład? Przed nałożeniem lakieru, ważne jest, aby baza miała wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Czas jej schnięcia może różnić się w zależności od rodzaju użytego podkładu, grubości nakładanej warstwy, temperatury i wilgotności otoczenia. Ważne jest także zapoznanie się z informacją zawartą na produkcie. Każdy producent określa, jaki czas jest potrzebny do odparowywania rozpuszczalników.

Zbyt szybka aplikacja lakieru bezbarwnego może spowodować, że produkty połączą się w sposób nieprawidłowy, a nowa warstwa nie będzie idealnie przylegać do karoserii. W efekcie tego może dojść do łuszczenia się lakieru lub do powstania chropowatej struktury na powierzchni auta.

Niepożądane efekty mogą nastąpić także wtedy, gdy zbyt długo zwlekamy z aplikacją lakieru bezbarwnego. Przesuszenie bazy może sprawić, że produkty nie połączą się ze sobą.

Prawidłowa aplikacja lakieru bezbarwnego

Prawidłowa aplikacja lakieru bezbarwnego musi uwzględniać grubość nakładanej warstwy. Aplikacja zbyt grubej warstwy może prowadzić do powolnego schnięcia, co z kolei może zwiększać ryzyko osadzania się kurzu lub zanieczyszczeń na mokrym lakierze. Dlatego zaleca się, by na początku nałożyć pół warstwę, a po jej odparowaniu zastosować całą warstwę. To jednak nie wszystko! W przypadku niektórych lakierów producent zaleca większą ilość warstw – informacje o tym znajdziesz na opakowaniu produktu.

Na koniec warto zająć się polerowaniem lakieru bezbarwnego.

Gdzie kupić lakier bezbarwny w sprayu?

Wiesz już, po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny w sprayu, pora przejść do jego zakupu. Gdzie go nabyć? Lakiery samochodowe znajdziesz w LAK TECH! Nasz internetowy sklep lakierniczy to skarbnica produktów, które sprawią, że samochód zyska niezwykle estetyczny wygląd. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl