Jaki podkład pod lakier samochodowy wybrać? Poradnik dla każdego 0
Jaki podkład pod lakier samochodowy wybrać? Poradnik dla każdego

Jeśli zastanawiasz się jaki podkład pod lakier samochodowy wybrać, to jesteś w dobrym miejscu. Z chęcią podzielimy się z Tobą naszą wiedzą na temat profesjonalnych produktów wykorzystywanych podczas przygotowania karoserii do malowania. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że odpowiednio dobrany preparat oraz staranne pokrycie odnawianych powierzchni wpływa na ostateczny efekt naszych prac. Na rynku istnieje szeroki wybór produktów, które mogą przyspieszyć i ułatwić prace nad pojazdem. Jaki podkład będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Podkład pod lakier samochodowy – najważniejsze informacje

Wybór podkładu to jeden z najważniejszych etapów procesu malowania, decydujący o tym, czy widoczne będą ewentualne niedoskonałości oraz jak długo utrzyma się lakier na karoserii. Przed rozpoczęciem renowacji warto upewnić się, jakie właściwości powinien posiadać idealny podkład, jak go używać i jakie ma naprawdę znaczenie.

Podkład pod lakier samochodowy jest to pierwsza warstwa materiału, która nakładana jest na oczyszczoną pozbawioną starych warstw farb i lakierów powierzchnię samochodu. Jego zadaniem jest odizolowanie powierzchni malowanej od lakieru, a także zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami. W przypadku użycia podkładów wypełniających lub grubo wypełniających możemy liczyć na zamaskowanie drobnych nierówności.

Jaki podkład pod lakier samochodowy wybrać?

Zakup odpowiedniego podkładu pod lakier samochodowy zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj powierzchni oraz jej stan, metoda aplikacji oraz rodzaj lakieru, który chcesz użyć. Liczy się również efekt, jaki chcesz uzyskać. Do cieszących się zainteresowaniem produktów należą:

 

 

  • podkład wypełniający – to rodzaj podkładu, używanego do wypełniania nierówności i usunięcia drobnych wad na powierzchni szykowanej do malowania. Zawiera substancje, które tworzą warstwę o większej grubości, dzięki czemu może wypełnić niewielkie ubytki, pęknięcia i wgniecenia. Nakładany jest zazwyczaj po pokładzie wytrawiającym. Może być szlifowany, aby stworzyć gładką powierzchnię przed dalszą obróbką. Polecamy podkład wypełniający w sprayu w popularnych kolorach szarym, czarnym lub białym, który jest produktem szybkoschnącym i łatwo rozprowadzić go na każdej powierzchni,
  • podkład wytrawiający – służy do przygotowania powierzchni metalowej, ale też tej z aluminium czy ocynkowanej stali. Poprawia przyczepność farb, zalecany jest przy bardziej zniszczonych karoseriach. Zabezpiecza powierzchnię przed pojawieniem się rdzy i korozji. Zazwyczaj nie wymaga dalszej obróbki i jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że po jego nałożeniu a przed szpachlą lub lakierem trzeba zastosować warstwę rozdzielającą w postaci podkładu akrylowego lub epoksydowego. Polecamy podkład pod lakier samochodowy w sprayu np. Spot Primer, którym można spryskać problematyczne elementy karoserii,
  • podkład epoksydowy – charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i dodatkowo zapewnia izolację przed wilgocią. Stosowane są przed nałożeniem lakieru, pomagają w zapewnieniu trwałego i estetycznego wykończenia. W zależności od konkretnego produktu, mogą mieć krótki czas schnięcia, co przyspiesza proces malowania.

Wybierając podkład zwróć też uwagę na jego formę. Potrzebujesz szybko przeprowadzić naprawę, wybierz podkład w sprayu.

Jak długo schnie podkład pod lakier samochodowy?

Podkład wyrównujący pod lakier samochodowy, aby spełnił swoją funkcję, musi zostać poprawnie nałożony. Przede wszystkim należy wiedzieć, po jakim czasie nakładać lakier na podkład, aby zachował swoje właściwości, czyli wiedzieć dokładnie jak długo schnie podkład pod lakier samochodowy. W zależności od producenta może to zająć kilka minut lub kilkanaście godzin. Pamiętaj, że czas schnięcia preparatu zależy od wielu czynników, takich jak grubość i rodzaj warstwy podkładowej, temperatura i wilgotność powietrza w warsztacie, ale przede wszystkim od samego produktu. Upewnij się, czy stosowany przez Ciebie środek na pewno jest szybkoschnący, zanim zaczniesz malować dany element.

Podsumowanie

Wybór podkładu pod lakier samochodowy ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu malowania pojazdu. Odpowiednio dobrany preparat zapewnia idealne przygotowanie powierzchni pod lakier, co przekłada się na jakość efektu naszych prac. Wiele środków dodatkowo zabezpiecza pokrytą nimi płaszczyznę przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dla wygody i szybkości pracy warto sięgać po podkład pod lakier samochodowy w sprayu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl