Pistolet lakierniczy - jaki model wybrać? Porównanie popularnych marek 0
Pistolet lakierniczy - jaki model wybrać? Porównanie popularnych marek

Pistolety lakiernicze używane są głównie w warsztatach lakierniczych, ale bywa, że sięgają po nie amatorzy. Jaki pistolet lakierniczy wybrać do malowania samochodu w zaciszu własnego garażu, a jaki do profesjonalnego użytku przez 8-10 godzin? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze! Zobacz nasz ranking pistoletów lakierniczych.

Czym jest pistolet lakierniczy i do czego służy?

Pistolet lakierniczy to narzędzie służące do malowania lub lakierowania różnego rodzaju powierzchni. Jest to urządzenie, które używa sprężonego powietrza do rozpylania farby lub lakieru na powierzchni, co umożliwia równomierne pokrycie całej powierzchni w krótkim czasie. Pistolet lakierniczy składa się z korpusu, w którym znajduje się system rozpylający, który rozprasza materiał (podkład, lakier, a czasem nawet szpachlę) w postaci bardzo drobnych kropli umożliwiając równomierne pokrycie malowanego elementu. W zależności od rodzaju pistoletu na górze lub na dole montowany jest zbiornik na podkład lub lakier.

Pistolety lakiernicze są powszechnie stosowane w przemyśle samochodowym, remontach domowych, lakiernictwie przemysłowym, produkcji mebli i innych pracach wymagających dokładnego i równomiernego nałożenia lakieru na powierzchnię. Najczęściej jednak wykorzystywane są w warsztatach blacharsko-lakierniczych do malowania samochodów. Oferta pistoletów do lakieru jest na tyle bogata, że coś dla siebie znajdą zarówno fachowcy, jak i amatorzy.

Jaki pistolet lakierniczy wybrać – dostępne rodzaje

Istnieją różne rodzaje pistoletów lakierniczych, które różnią się sposobem działania i przeznaczeniem. Podstawowy podział rozróżnia 4 typy pracujące z różnym ciśnieniem:

  • HP – pistolety wysokociśnieniowe.
  • RP – pistolety średniociśnieniowe,
  • HVLP – pistolety niskociśnieniowe aplikujące dużą ilość lakieru przy niższym ciśnieniu roboczym, wymagające dużej ilości powietrza,
  • LVLP – pistolety niskociśnieniowe aplikujące małą ilość lakieru przy niższym ciśnieniu roboczym, niewymagające aż tak dużej ilości.

Główną różnicą między pistoletami wysokociśnieniowymi a niskociśnieniowymi jest zużycie farby. W przypadku tych pierwszych baza lub lakier jest aplikowana w mniejszej ilości, ale pod wyższym ciśnieniem. Z kolei niskociśnieniowe pozwalają na uzyskanie równiejszych warstw i lepszego krycia powierzchni przez aplikację większej ilości materiału przy użyciu niższego ciśnienia, Wymagają niestety użycia kompresora o lepszych parametrach i pojemności. Jeśli ktoś szuka kompromisu, rozwiązania, które łączy zalety obu tych typów powinien wybrać pistolety lakiernicze LVLP. Zużywają mniej produktu, a do tego nie wymagają lepszej klasy sprężarki ani zastosowania wyższego ciśnienia.

Pistolety lakiernicze można podzielić również ze względu na położenie zbiornika na lakier – najpopularniejsze są pistolety z górnym zbiornikiem, które są lżejsze i bardziej poręczne. Pistolet taki sprawdzi się idealnie przy malowaniu detali i niewielkich powierzchni oraz malowaniu dużych powierzchni. Obecnie dużo rzadziej stosowane są pistolety ze zbiornikiem umieszczonym na dole głównie ze względu na ich wagę oraz wielkość. Największą wadą tego typu pistoletów jest brak możliwości wykorzystania w pełni produktu znajdującego się w zbiorniku, Jeżeli poziom lakieru będzie za niski, pistolet pobierze powietrze zamiast lakieru. Podobna sytuacja może powstać w wyniku mocnego przechylenia pistoletu na bok. Pistolet z dolnym zbiornikiem idealnie sprawdzi się przy malowaniu dużych, nieskomplikowanych powierzchni. Dużym plusem pistoletu z dolnym zbiornikiem jest pojemność zbiornika, która z reguły jest większą niż w urządzenie z górnym zbiornikiem.

Ranking pistoletów lakierniczych

Nasz internetowy sklep lakierniczy ma w ofercie duży wybór pistoletów przeznaczonych do różnych zastosowań. Jaki pistolet do lakierowania wybrać do malowania samochodu, jaki pistolet lakierniczy dla amatora będzie najlepszy? Oto przegląd najlepszych producentów z tej branży.

Pistolety lakiernicze SATA

Pistolety lakiernicze SATA produkowane są w Niemczech, przy ścisłej kontroli na każdym etapie ich powstawania. Wykonane z materiałów takich jak stal szlachetna lub mosiądz charakteryzują się wysoką trwałością. To niezawodne produkty, które posłużą Ci długo. W ofercie produktów Sata znajdziemy pełny wachlarz produktów od modelu SATA JET 100, aż po ich topowy produkt SATA JET X5500. Ciekawa kwestią w przypadku pistoletów serii SATA JET X5500 jest zastosowany przez producenta system dysz SATA X-Nozzle, dzięki któremu możemy dokonać wybór kształtu strumienia, oprócz standardowego rozmiaru dyszy zastosowano oznaczenie o symbolu I lub O, które jest przyporządkowane danemu kształtowi strumienia. Pistolety SATA JET X5500 dostępne są w wersji standardowej i wersji DIGITAL z cyfrowym wskaźnikiem ciśnienia roboczego. Jeśli planujesz częściej używać pistoletów lakierniczych to pistolet SATA będzie dobrą inwestycją.

Pistolety lakiernicze DEVILBISS

Pistolety lakiernicze DEVILBISS wyróżniają się szeroką gamą pistoletów: od topowego modelu DV 1, przez GTI PRO LITE, po ekonomiczny i bardzo popularny model FLG5. Opatentowana technologia firmy Devilbiss gwarantuje, że urządzenia te będą pracować bezawaryjnie przez długi czas. Produkty marki DEVILBISS dostępne są z wieloma rodzajami rozpylaczy Trans-Tech oraz HVLP. Przydatną opcją jest możliwość dołożenia elektronicznego wskaźnika ciśnienia roboczego – digital. To odpowiednie pistolety do malowania dużych powierzchni, np. całej karoserii oraz mniejszych elementów.

Pistolet lakierniczy 3M

Produkowany przez 3M pistolet lakierniczy jako jeden z nielicznych na rynku ma korpus wyprodukowany z kompozytu, dzięki czemu jest jednym z najlżejszych pistoletów dostępnych na rynku. Zastosowana technologia pozwala na dużą oszczędność farby. Do pistoletu można dobrać głowice grawitacyjne HVLP oraz głowicę Performance Fine Finish (RP). Do pistoletu jest dostępna obszerna gama rozmiarów głowic od 0.9 do 2.0, Cały proces lakierowania możemy przeprowadzić jednym pistoletem wymieniając głowice na potrzebny rozmiar. Ciekawym rozwiązaniem, które otrzymujemy jest możliwość dołączenie do pistoletu zestawu konwertującego typ H/O (26837) oraz kubka ciśnieniowego H/O (26214), dzięki którym możemy aplikować gęste płynne masy o zwiększonej lepkości, Pistolet współpracuje z systemem kubków jednorazowych PPS 2.0, dzięki czemu w szybki sposób możemy zmieniać produkty, jakich używamy, praktycznie bez konieczności mycia pistoletu.

Pistolety do malowania AIRPRESS

Pistolety do malowania AIRPRESS będą dobrym rozwiązaniem, jeśli pistoletu lakierniczego używasz okazjonalnie. Produkty Airpress sprawdzą się do każdego rodzaj podkładu, lakieru oraz produktów do bieżącej konserwacji. W ofercie tego producenta są zarówno pistolety nisko, średnio, jak i wysokociśnieniowe o różnych zastosowaniach. Sprawdzą się nie tylko w garażu, ale i do malowania drewna, konstrukcji stalowych czy ścian. Pistolety Airpress umożliwiają zastosowanie w wielu dziedzinach, dzięki swoje prostocie i korzystnemu stosunkowi ceny do jakości nie nadwyrężą budżetu jeśli lakierowanie jest tylko częścią twoje działalności.

Pistolety lakiernicze U-POL

Warte uwagi są również grawitacyjne pistolety lakiernicze U-POL, które charakteryzują się wysoką wydajnością. Sama firma U-POL jest czołowym producentem lakierów do renowacji i konserwacji aut. Chyba każdy, kto miał lub ma styczność z branżą lakierniczą słyszał o produkcie U-POL RAPTOR służącym do ochrony powierzchni przed korozją i uszkodzeniami. Produkowane przez nią pistolety natryskowe sprawdzają się nie tylko do nakładania barwnych i przezroczystych lakierów, ale również i do powłok ochronnych.

Podsumowanie

Wybór pistoletu jest procesem bardzo złożonym. Uzależniony jest od wielu czynników, takich jak rodzaj używanych produktów, technologia, jaka stosowana jest przez klienta lub wymagana przez zleceniodawcę, oraz sprzęt, jakim dysponujemy w miejscu pracy np. sprężarka.

Niestety często wybór pistoletu jest ograniczany tylko do producenta oraz rozmiaru dyszy, co pociąga za sobą niezadowolenie operatora z zakupionego sprzętu oraz spadek jakości i efektów końcowych procesu lakierownia i późniejszych reklamacji. O preferencjach samego klienta, nie będziemy już wspominali. Nawet u nas zdania są podzielone co do wyższości jednej marki na drugą.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki pistolet do malowania samochodu będzie najlepszy, skontaktuj się z nami – doradzimy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl