Materiały ścierne – co musisz o nich wiedzieć? 0
Materiały ścierne – co musisz o nich wiedzieć?

Nieodłącznym elementem remontów i napraw jest materiał ścierny, który służy do obróbki rozmaitych powierzchni. Stanowi podstawowe narzędzie większości prac, które wymagają usunięcia starej warstwy wierzchniej, szlifowania, polerowania czy nawet pozbycia się rdzy. Szeroki wybór materiałów na rynku pozwala na dobranie takiego, który konkretnie spełni nasze potrzeby. Produkty te jednak różnią się nie tylko rozmiarem, ale także innymi właściwościami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając materiał ścierny.


Gradacja

Materiały ścierne różnią się przede wszystkim ziarnistością. Ziarna mogą być zarówno naturalne, jak i chemiczne. Oglądając je z bliska, jesteśmy w stanie dostrzec, że różnią się one od siebie wielkością. Niska gradacja charakteryzuje się dużymi ziarnami i sprawdzi się na początku prac, gdzie należy skutecznie usunąć stare warstwy. Z kolei wysoka będzie idealna do szlifowania delikatnych powierzchni. Gradacja oznaczana jest literą „P” oraz liczbą. Zaleca się ostrożność i prowadzenie prac z użyciem różnej ścieralności papierów, ponieważ wybór nieodpowiedniego materiału może okazać się dla nas kosztownym błędem.

Nośnik

Na rynku nieustannie pojawiają się nowe rodzaje materiałów ściernych, które dzielą się na narzędzia samodzielne oraz elementy elektronarzędzi. Odpowiadając na potrzeby użytkowników, producenci starają się przedstawiać innowacyjne rozwiązania, jednak papier to dalej najpowszechniejszy nośnik. Jest tani i pozwala na dokładną obróbkę, także w miejscach trudnodostępnych. Następnym rodzajem jest płótno, które pojawia się w materiałach przystosowanych do urządzeń takich jak polerki czy szlifierki. Najdroższą z opcji jest folia i najczęściej używa się jej do ścierania na mokro. Do większości elektronarzędzi odpowiedni będzie papier ścierny przyklejany na rzep – najczęściej wybierane są krążki ścierne, które przez swój kształt są jednymi z bardziej funkcjonalnych. W sklepach możemy dostać także specjalne gąbki, pasty czy proszki.

Wybór nie jest najłatwiejszy, szczególnie dla osób początkujących, ale najważniejsze to odpowiednio dobrać ściernicę do efektu, jaki chcemy uzyskać. Dlatego znajomość rodzajów czy właściwości materiału może być przydatna. Produkt musi pasować do tego, jaką powierzchnię będziemy szlifować oraz uwzględniać, czy będziemy robić to ręcznie, czy może za pomocą elektronarzędzi. Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej zacząć od delikatnego materiału i stopniowo zwiększać ścierność podczas pracy – może zająć to trochę więcej czasu, ale uzyskamy lepsze efekty bez ryzyka zniszczenia powierzchni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl