Pistolet lakierniczy. Co musisz o nim wiedzieć przed zakupem? 0
Pistolet lakierniczy. Co musisz o nim wiedzieć przed zakupem?

Pistolet lakierniczy to podstawowe urządzenie w wielu warsztatach blacharsko-lakierniczych, choć przez swoją funkcjonalność coraz częściej znajduje miejsce w zakładach przemysłowych czy w prywatnych garażach. Pistolet do malowania umożliwia pokrycie najróżniejszych powierzchni szybko, efektownie i ekonomicznie. Przedstawiamy kilka informacji, które warto wziąć pod uwagę przed jego zakupem.


Jak działa pistolet lakierniczy?

Działanie pistoletów lakierniczych można porównać do działania puszki sprayu. Produkt znajdujący się w zbiorniczku uwalniany jest pod ciśnieniem poprzez specjalną dyszę rozpylającą. Lakier nanoszony jest precyzyjnie na daną powierzchnię, tworząc cienką, równomierną powłokę. Jest to wygodniejszy sposób lakierowania, a ponadto efekt prezentuje się dużo lepiej niż przy użyciu zwykłego sprayu. I co najważniejsze, pistolet jest wielorazowego użytku – po wykonanej pracy wystarczy odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć go aż do następnego użycia. Lakierując tą metodą, zużyjemy także mniej substancji niż w przypadku korzystania z tradycyjnych produktów w puszkach.

Rodzaje pistoletów

Pistolety do malowania dostępne są w różnych wersjach, a to, co je między sobą różni, to między innymi ciśnienie czy mocowanie zbiorników. Dostępne są zatem pistolety:

  • niskociśnieniowe (oznaczane jako HVLP),
  • niskociśnieniowe, z niskim zużyciem materiału (LVLP),
  • niskociśnieniowe, ze średnim zużyciem powietrza (LVMP),
  • o zredukowanym ciśnieniu (RP),
  • wysokociśnieniowe (oznaczane HP).

Jeśli chodzi o zbiorniki pistoletów, dzielą się na górne i dolne. Ten pierwszy jest przeważnie mniejszy, dlatego jest wykorzystywany w momencie malowania detali, umożliwia także pracę z niższym ciśnieniem. Zbiornik dolny z kolei jest większy, dlatego polecany jest do pracy pod wyższym ciśnieniem, a także na większym obszarze.

Co warto wziąć pod uwagę?

Przed zakupem musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak często będziemy używać sprzętu. Jeśli potrzebujemy go do drobnej pracy i wiemy, że będziemy z niego korzystać sporadycznie, można pokusić się o wybór tańszej opcji. Pistolet malarski można dostać już za kilkaset złotych, ale taki raczej będzie nadawał się wyłącznie do prac, które nie wymagają precyzji. Natomiast, jeśli ma być to narzędzie profesjonalnej pracy, nie ma się nad czym zastanawiać i najlepiej wybrać produkt wysokiej jakości. Najlepiej także wybrać pistolet lakierniczy od renomowanej firmy, aby nie było problemu z ewentualnym dokupieniem do niego części.

Choć decyzja o wyborze najlepszego pistoletu do malowania nie wydaje się być najłatwiejsza, musimy przede wszystkim pomyśleć o częstotliwości jego użycia. Urządzenie może być bardzo przydatne nie tylko w pracy, ale i przy domowych pracach, a jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać – stanie się urządzeniem na długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl