Rodzaje lakierów samochodowych - co warto wiedzieć? 0
Rodzaje lakierów samochodowych - co warto wiedzieć?

Lakier to prawdziwa wizytówka każdego samochodu osobowego. W zależności od jego typu auto może zupełnie zmienić swój charakter. Co warto wiedzieć o rodzajach lakierów samochodowych? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Lakiery samochodowe – rodzaje

Sposób podziału typów lakierów samochodowych zależy od przyjętych przez nas kryteriów. Można je rozróżniać między sobą ze względu na ich wygląd po nałożeniu, połyskowość i strukturę lub skład.

Wygląd lakierów samochodowych

Jeśli chodzi ogólny wygląd, wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje lakierów samochodowych. Są to kolejno:

 • jednolite,
 • metaliczne,
 • perłowe,
 • specjalne – czyli kameleony czy neony, a także lakiery z efektem rdzy.

Każdy z tych typów oferuje zupełnie inny efekt wizualny. Pierwszy jest stosowny głównie na autach flotowych, dostawczych, ciężarowych, motocyklach oraz na maszynach przemysłowych. Choć lakiery te nie posiadają efektownych kolorów, to z pewnością są tanie i proste w aplikacji. Drugi rodzaj zawiera w swoim składzie pigmenty z tzw. ziarnem. Do trzeciego typu dodawane są specjalne pigmenty z drobinkami perłowymi, które rozpraszają światło. Lakier perłowy sprawia, że na powierzchni samochodu pojawia się trójwymiarowy mieniący się efekt. Natomiast w przypadku lakierów kameleon uzyskujemy efekt wizualny, jakby powierzchnia miała kilka kolorów w zależności od kąta oraz światła, pod jakim patrzymy na auto. Lakiery specjalne są dziś dużo rzadziej spotykane, wynika to głównie z ich ceny oraz konieczności aplikacji zupełnie inną technologią niż w przypadku pozostałych lakierów. Dodatkowo praktycznie niemożliwe jest wykonanie naprawy częściowej w taki sposób, żeby naprawiany element pasował kolorystycznie do pozostałych elementów.

W przypadku ostatnich trzech lakierów konieczne jest zastosowanie lakieru bezbarwnego, który zabezpiecza lakier metalizowany, perłowy i kameleon przed uszkodzeniami, warunkami atmosferycznymi oraz odpowiada za efekt końcowy. Czyli efekt „WOW”!

Połyskowość i struktura lakierów samochodowych

Przegląd lakierów samochodowych i ich rodzajów uwzględnia także podział ze względu na efekty wizualne – połyskowość i strukturę:

 • połysk,
 • półpołysk,
 • mat,
 • strukturalne.

Dzięki zastosowaniu lakierów o różnej połyskowości możemy uzyskać różne efekty wizualne, które zdecydowanie wyróżniają karoserię samochodu. Najpopularniejsze są auta w połyku. Jednak coraz częściej na drodze możemy spotkać auta, które są półmatowe, matowe czy też pokryte lakierami strukturalnymi. Ostatni rodzaj ma bardzo szerokie zastosowanie w fabrycznych autach. Znajdziemy go, chociażby na progach lub czarnych zderzakach. Lakiery strukturalne znalazły szerokie zastosowanie także w autach terenowo-przeprawowych. Spotkać możemy je na pojazdach, które dużo czasu spędzają poza asfaltowymi drogami.

Skład lakierów samochodowych

Omawiając typy lakierów samochodowych, trzeba wspomnieć także o podziale ze względu na skład lakierów. Możemy wyróżnić:

 • lakiery podkładowe,
 • lakiery akrylowe,
 • lakiery bezbarwne,
 • lakiery bazowe rozpuszczalników,
 • lakiery bazowe wodne,
 • lakiery strukturalne (akrylowe i poliuretanowe).

Jak widać, lakiery samochodowe to naprawdę rozbudowana grupa produktów. Każdy z wyżej wymienionych typów ma nieco inne zastosowanie. Lakiery podkładowe potocznie nazywane „podkładami” mają zabezpieczyć malowaną powierzchnię np. przed korozją. Mogą także izolować poprzednie warstwy od nowo nakładanych oraz wpływać na efekty następnych nakładanych warstw lakieru. Coraz więcej kolorów z dużą głębią lub specjalnymi efektami np. kameleon wymaga zastosowania odpowiedniego koloru podkładu w celu uzyskania pożądanego efektu końcowego.  

Lakiery akrylowe mają wiele zastosowań od produktów służących do podładowania, przez lakiery w kolorach jednolitych, lakiery bezbarwne, lakiery strukturalne. Mogą służyć do szybkich prostych napraw wykonywanych samodzielnie, a także tych złożonych, które wykonywane są w profesjonalnych warsztatach lakierniczych.

Lakiery bezbarwne samochodowe mają na celu zabezpieczenie powłoki lakierniczej przed zniszczeniami i zabrudzeniami. Zdarza się również że są dobarwiane w celu uzyskanie efektów specjalny. Lakiery bazowe używane są  jako warstwa, dzięki której tworzymy kolory jednolite i ewentualne efekty – metaliczny, perłowy, specjalny. Jak pisaliśmy wcześniej lakier bazowy koniecznie musi zostać pokryty lakierem bezbarwnym.

Różnicą między bazą rozpuszczalnikową a bazą wodną jest jej skład chemiczny, technologia aplikacji oraz różnice w sprzęcie, jakiego potrzebujemy do przeprowadzenia całego procesu. Lakier bazowy wodny jest produktem bardziej ekologicznym, ale wymaga dużo lepszych warunków aplikacji. Natomiast lakier bazowy rozpuszczalnikowy jest bardziej szkodliwy, za to wybacza gorsze warunki i sprzęt.

Z lakierów strukturalnych korzysta się w trakcie lakierowania tworzyw sztucznych, progów oraz aut o przeznaczeniu specjalnych jak Off-Road. Choć zdarzają się auta, które będą miały lakier strukturalny na całej karoserii.

Jaki wpływ na auto mają rodzaje lakierów samochodowych?

Od tego, jaki lakier samochodowy mamy na aucie lub na jaki planujemy go zmienić, zależy wygląd naszego pojazdu. Co ważniejsze, no to jak będzie wyglądała jego eksploatacja w przyszłości, istotny wpływ ma kolor wybranego przez nas lakieru samochodowego. Z reguły auta w kolorach bardzo jasnych i bardzo ciemnych znacznie szybciej się brudzą i konieczne jest ich częstsze mycie. Z kolei biały, czerwony, niebieski i czarny lakier jednolity będzie bardziej wrażliwy na warunki atmosferyczne np. promienie słoneczne. Ponadto kolory takie trudno odnowić i polakierować w razie uszkodzenia.

Co istotne do lakierowania elementów karoserii w przypadku lakierów perłowych oraz metalicznych potrzebne jest duże doświadczenie i wiedza. Muszą być one nałożone w taki sposób na karoserię auta, by odpowiednio odbijać światło. Dlatego wszelkie naprawy powłoki lakierniczej stworzonej z użyciem lakieru perłowego lub metalicznego są naprawdę trudne i kosztowne. Konieczne jest zastosowanie specjalnych technik w celu zmniejszenia widoczności różnicy w kolorze auta.

Najkosztowniejsza i najtrudniejsza okazuje się w większości wypadków naprawa aut, które są pokryte lakierami matowymi. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy klient jest zdziwiony, a czasem nawet zszokowany, że uszkodził błotnik, a warsztat lub lakiernik informuje, że należy pomalować cały bok, żeby uzyskać oczekiwany efekt końcowy. Także cena takich napraw jest wielkim zaskoczeniem nie tylko dla klienta, ale i rzeczoznawców czy firm ubezpieczeniowych.

Jak dobrać odpowiedni typ lakieru samochodowego?

Znasz już rodzaje lakierów samochodowych. Pora przejść do działania! Gdy chcesz zająć się zmianą koloru swojego auta, odwiedź nasz internetowy sklep lakierniczy. W nim dostępne są różnorodne rodzaje farb i lakierów. Znajdziesz u nas między innymi:

Chcąc dobrać odpowiedni lakier, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistami. W tym wypadku mowa o lakiernikach, pracownikach sklepów/mieszalni lakierów samochodowych lub naszych technikach. Doradzą oni w kwestii wyboru odpowiedniego odcienia lakieru, a także jego typu. Dzięki temu będziesz mógł polakierować swoje auto w sposób zapewniający najlepsze efekty wizualne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl