Wady lakiernicze - jakie błędy popełniają lakiernicy i jak ich uniknąć? 0
Wady lakiernicze - jakie błędy popełniają lakiernicy i jak ich uniknąć?

Czym jest błąd lakierniczy?

Wady powłok lakierniczych są najczęściej wywoływane przez błędy w procesie nakładania lakieru. Są to konkretne kroki lub czynności związane z malowaniem powierzchni, które zostały wykonane nieprawidłowo lub niedokładnie. Mogą one obejmować złe przygotowanie powierzchni, złe mieszanie farby, niewłaściwą technikę malowania, ale także nieodpowiednie warunki malowania czy źle dobrane sprzęty, narzędzia i produkty.

Najczęściej popełniane błędy lakiernicze

Poniżej wymieniamy najczęściej popełniane błędy lakiernicze. Wiedza na ich temat pozwoli uniknąć ich w przyszłości, a także znaleźć sposób na usunięcie nieestetycznych efektów.

Nieprawidłowe przygotowanie powierzchni

Malowanie brudnej, tłustej lub rdzewiejącej powierzchni może prowadzić do złej przyczepności lakieru i powstawania pęcherzyków powietrza pod jej powierzchnią. Gdy pojawi się tzw. skórka pomarańczy, może to oznaczać, że pomalowano chropowate podłoże, zbyt cienką warstwę lakieru, złą ilość warstw lub źle połączono rozcieńczalniki. A źle przeprowadzone szlifowanie skutkuje nierównomiernym rozprowadzaniem lakieru, przebijaniem lub pękaniem (łuszczeniem) się szpachli oraz większą absorpcją lakieru np. przez brak zastosowania odpowiedniej warstwy pośredniej (izolującej) – podkładu.

Zbyt mała lub zbyt duża ilość farby

Niewłaściwe proporcje lakieru, podkładów czy rozcieńczalników mogą prowadzić do nierównego pokrycia powierzchni lub powstania tak zwanych “chmur”. Jednym z częściej pojawiających się błędów są też zacieki, które wpływają na estetykę pojazdu. Ich przyczyną może być też nieprawidłowa lepkość lub technika natrysku, zbyt krótki odstęp między warstwami lub źle dobrany pistolet, ewentualnie ciśnienie natrysku.

Nieodpowiednia technika malowania

Wady powłoki lakierniczej mogą być również związane z nieodpowiednią techniką malowania. Brak równomiernego rozprowadzenia farby, jej nadmiar lub niewystarczająca ilość mogą skutkować plamami, smugami lub niejednolitym wykończeniem. Niewłaściwie nałożony podkład wpływa na podnoszenie się lakieru. A zbyt dużo utwardzacza czy złe wymieszanie składników może prowadzić do utleniania się substancji przy nakładaniu dwóch warstw lakieru.

Brud i kurz

Powodem wielu wad lakierniczych jest również brud i kurz na powierzchni, lub w lakierze bazowym czy bezbarwnym. Gdy podczas aplikacji dostanie się on do wilgotnej warstwy, w zależności od koloru lakieru będzie on widoczny jako ciemne lub jasne drobiny, lub wybrzuszenia. Jest to czasochłonny do usunięcia defekt, które można łatwo uniknąć.

Niewłaściwe warunki malowania

Warto zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w którym pojazd lub jego części są lakierowane. Malowanie w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, przy zbyt dużej wilgotności lub przy silnym wietrze może prowadzić do wad, takich jak: gazowanie lakieru lub podkładu, nierównomierne schnięcie lub brak schnięcia lakieru.

Jak uniknąć błędów lakierniczych?

Trzeba pamiętać, że lakiery samochodowe to specyficzne preparaty. Lakiery bezbarwne samochodowe do pistoletów natryskowych lub lakiery samochodowe w sprayu wymagają różnych technik i przygotowania produktów. Jak uniknąć zmatowienie, podnoszenia się lakieru czy nieestetycznych zacieków? Przede wszystkim:

  • dokładnie przygotuj powierzchnię do lakierowania – upewnij się, że jest czysta, sucha i gładka. Usuń zanieczyszczenia, uszkodzenia, nałóż równo szpachlę oraz przygotuj przez obróbkę papierem ściernym o odpowiedniej granulacji. Pamiętaj o przestrzeganiu technologii i poszczególnych jej etapów,
  • dobrze wymieszaj farbę – stosuj się do zaleceń producenta dotyczących proporcji farby i utwardzacza. Starannie je wymieszaj, aby uniknąć nierównomiernego rozprowadzenia,
  • użyj właściwej techniki – dopasuj technikę i sposób nakładania preparatów do ich rodzaju. Nauka i doskonalenie swoich umiejętności malarskich pozwoli uniknąć wielu błędów,
  • zadbaj o dobre warunki malowania – utrzymuj temperaturę i wilgotność na właściwym poziomie, a także zabezpiecz powierzchnię przed kurzem i zanieczyszczeniami,
  • wybierz odpowiedni sprzęt – używaj wysokiej jakości narzędzi i materiałów malarskich. Nie oszczędzaj na sprzęcie.

Podsumowanie

Unikanie błędów lakierniczych jest kluczowe dla uzyskania doskonałego wykończenia. Świadomość najczęstszych błędów pozwoli lakiernikom doskonalić swoje umiejętności i tworzyć perfekcyjne powierzchnie malarskie. Należy też zadbać o wysokiej jakości farby, primery i inne preparaty. Odwiedź nasz internetowy sklep lakierniczy, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria i preparaty do przygotowania oraz lakierowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl